Povrede posle namernog prekida neželjene trudnoće
2015-06-30 11:58:20
Izvor: 21dan.com
Prema procenama u Srbiji se godišnje obavi između 150 i 200 hiljada abortusa kod žena koje uglavnom ne koriste savremena sredstva kontracepcije. Abortus se u Srbiji obavi kod svake dvanaeste žene starosti od 15 do 49 godina. Jedna od 20 devojaka abortira pre navršene 18. godine.
U Evropi je stopa prekida trudnoće znatno niža, jer tamo žene koriste savremena kontraceptivna sredstva i kao najvažnije, one planiraju trudnoću, kod njih postoji planiranje porodice, brinu o reproduktivnom zdravlju, one poštuju vreme za obrazovanje, vreme za dobijanje posla, usavršavanje, napredovanje na poslu, vreme kada se zasniva porodica i rađaju deca.
Zašto abortus?
U Beogradu postoje načini da se dođe do informacija o savremenim kontraceptivnim sredstvima, a veliku ulogu u tome imaju porodica, obrazovni sitem ,mediji,internet, a na nivou cele Srbije to i nije tako jednostavno,kao u nekom manjem mestu gde postoje predrasude, zatvorenost, slaba komunikacija ili stid da se postave pitanja na tu temu.
Zbog toga se dešavaju neplanirane trudnoće, jer se žene oslanjaju na tradicionalnu, neefikasnu kontracepciju, kao što je prekinut snošaj,a nakon saznanja da je došlo do trudnoće,odlučuju se za prekid neželjene i neplanirane trudnoće.
Osim ovog razloga, bitan je i ekonomski momenat,kao i nedovoljna informisanost o rizicima i komplikacijama,posledicama namernog prekida trudnoće.
Zakonske odrednice
U Srbiji abortus je liberalizovan 1969. godine, dok na zapadu on ima veću moralnu i psihološku težinu, te nema ni religioznu niti socijalnu podršku.
Prema našem Zakonu, abortus se može obaviti do navršenih deset nedelja trudnoće, a za osobe mlađe od 16 godina, neophodna je saglasnost roditelja-staratelja.
Posle navršenih deset nedelja trudnoće, jer se žene nekad kasno jave, odluku o prekidu neželjene trudnoće donosi Konzilijum lekara odnosno, neophodna je saglasnost Etičkog komiteta zdravstvene ustanove zbog nekih socijalno-kriminoloških razloga, kao što je silovanje ili zbog postojanja anomalija ploda ili zbog psihičkog stanja žene.
Tehnika izvođenja abortusa
Abortus je bio zastupljen i primenjivan još u doba Starih Grka i Rimljana.
Tehnika arteficijalnog abortusa zavisi od trajanja trudnoće.
Kada trudnoća nije starija od 6 nedelja, prekida se metodom aspiracije uterusa bez dilatacije cervikalnog kanala, a ako je trudnoća veća, onda se nakon odgovarajuće dilatacije cervikalnog kanala, abortus vrši ili metodom aspiracije ili pak metodom evakuacije i kiretaže. Izvodi se u lokalnoj ili opštoj anesteziji, u sterilnim uslovima, sa sterilnim instrumentima (sonda, dilatatori po Haegaru, kirete, vakuum-kanile) u ambulantama državnih ili privatnih zdravstvenih ustanova, zavisno od toga gde vam više odgovara i po vašem izboru. Obavezno je da ponesete nalaz krvne grupe i Rh faktora. Preporučuje se preoperativno, a obavezno postoperativno uzimanje antibiotika, da bi se sprečila pojava infekcije, mirovanje u trajanju od dan-dva, čuvanje od prehlade, apstinencija dok traje krvarenje.
Kada se utvrdi da žena odnosno devojka ne želi dete, ginekolog je dužan da obavi razgovor kojim bi joj pomogao da donese odluku koja je za nju najbolja, ali to ne podrazumeva nikakav oblik nagovaranja, pritiska ili zastrašivanja.
-Ako se žena odluči za prekid trudnoće, ona pre obavljanja intervencije potpisuje da se zahvat obavlja na njen lični zahtev i da je upoznata sa svim komplikacijama i mogućim posledicama.
Žalosno je da pojedine žene imaju svest da je ovakva intervencija sasvim u redu. S obzirom da namerni prekid trudnoće nosi niz komplikacija i posledica, koje su izraženije što je veća starost trudnoće, a kako je za ginekologa ta intervencija najopasnija jer se izvodi ,,na slepo" i ,,na zdravo", danas se ona izbegava kada je trudnoća starija od 8. nedelje i cena iznosi i u državnim ustanovama od 25000 do 35000 dinara.
U skorije vreme kod nas je primenjivana nehirurška tehnika sa preparatom koji je sintetski steroid, može se dati oralno, vaginalno ili intramuskularno. Kod trudnoća do 5 nedelja dovodi do kompletnog pobačaja (krvarenja) u 85% slučajeva.
Komplikacije i posledice abortusa
Učestalost komplikacija raste za oko 20% sa svakom nedeljom trudnoće, posebno od 7. nedelje, a smrtnost zbog pobačaja raste za 30% sa svakom nedeljom trudnoće i najniža je u 8. nedelji.
Javnost je bila veoma potrešena zbog smrtnog ishoda kod prekida trudnoće jedne tridesetogodišnje žene u jednom gradu u Srbiji ne tako davno.
WHO-Svetska zdravstvena organizacije je podelila komplikacije zbog namernog prekida neželjene trudnoće prema vremenu javljanja na
rane i kasne komplikacije.
Rane komplikacije abortusa su traume nastale tokom samog zahvata. Tu spadaju
perforacija materice prilikom čega može doći i do povrede drugih unutrašnjih organa kao što su bešika, creva, ureteri, veliki krvni sudovi. Tada jedino možemo da pribegnemo novom operativnom zahvatu i intenzivnom sprečavanju infekcija jakim dozama antibiotika i intenzivnom nadzoru, da sprečimo gubitak tečnosti i krvi, eventualno da primenimo konzervativni tretman kod malih oštećenja, bez povrede drugih tkiva i organa,što svakako podrazumeva hospitalizaciju.
Može doći do
laceracija i
oštećenja cerviksa jer koristimo oštre metalne instrumente, do
krvarenja koje može da ugrozi život i
komplikacija zbog anestezije. Krvarenja mogu nastati zbog zaostalog dela ploda ili posteljice, kada ponovo moramo da uradimo reviziju materične šupljine ili zbog hipotonije materice (pa dajemo uterotonike) iza čega slede infekcije, tromboflebitis i druge ređe komplikacije.
Kasne komplikacije - posledice abortusa se odnose najviše na pojavu infertiliteta i problematične buduće trudnoće.
Smatra se da sve traume genitalnog trakta, a koje prate sam zahvat, mogu dovesti do infekcije, sa kasnijim komplikacijama u vidu hroničnih zapaljenja jajnika, zapušenja jajovoda, oštećenja materične sluzokože, grlića materice, što rezultira nemogućnošću da žena ostane trudna, ili pak dolazi do spontanih pobačaja i ne može trudnoću da iznese do kraja.
Takođe, češće su vanmaterične trudnoće, jer oplođena jajna ćelija naiđe na prepreku u zapušenom jajovodu i tu ostane umesto da stigne u matericu koja sa priprema za buduću trudnoću. Ako se previše ošteti sluzokoža - bazalni sloj materične sluzokože - (
Ašermanov sindrom) u toku zahvata, dolazi ne samo do odsustva ili veoma oskudnih menstruacija, već opet do problema sa ostajanjem u drugom stanju. Oštećen grlić i materica u toku naredne trudnoće ne mogu da obezbede idealne uslove za plod. Zato dolazi do češćih krvarenja u prva tri meseca trudnoće, spontanih pobačaja, prevremenih porođaja, nisko usađene posteljice, srasle posteljice, potrebe za serklažom, rađanja dece sa malom telesnom masom na rođenju.
Navode se kao posledice ,naročito posle prvih abortusa ili višebrojnih abortusa pojave tumora, karcinoma,smrt.
Osim fizičkih, abortus nosi i mnoge psihičke komplikacije tzv.
postaborcioni sindrom koga odlikuju suicidne ideje, pokušaji samoubistva, samoubistva, snovi o abortusu sa osećajem krivice i griže savesti, depresija, potiranje emocija, izbegavanje emotivnih veza, strah, bespomoćnost, seksualne disfunkcije, strah od trudnoće i strah od neplodnosti, poremećaji ishrane, zloupotreba cigareta, alkohola i droga.
Takođe, posle abortusa može doći do poremećaja menstrualnog ciklusa i metaboličkih poremećaja.
Umesto zaključka
Zašto bi od zdravlja pravili bolest?
Žena je obdarena sposobnošću da rađa i materinstvo je u osnovi ženskog bića.
Vi možete da birate kada ćete biti trudni i kada ćete rađati.
Dok ne donesete tu odluku,budite odgovorni prema svom telu i koristite dostignuća medicine,koristite kontraceptivna sredstva.
Trudnoća je odraz zdravlja uopšte i naravno reproduktivnog zdravlja.
DR ANĐELA PETROVIĆ-MILINKOVIĆ, STUDENTSKA POLIKLINIKA, BEOGRAD